Grilžúr 2

Najkrajšie knižnice sveta sa pýšia veľkými schodiskami, obrovskými policami až po strop, pokreslenými budovami. Niektoré sú dizajnované v štýle historických knižníc s honosnými interiérmi a maľovanými stropmi, iné zase štylizované v modernom minimalistickom duchu.

Knižnica by mala byť krásna hlavne zvnútra. Ponúkať krásne knihy, príjemné priestory na sedenie a vľúdne knihovníčky. Avšak taká knižnica by mala ponúknuť ľudom aj možnosť združovať sa a vytvoriť im komunitný priestor. Aby nemuseli len sedieť vo vnútri, ale aj na vzduchu. A diskutovať, premýšľať, prípadne tvoriť. Mestská knižnica má na tieto účely Letnú čitáreň U červeného raka, Staromestská zase Letnú čitáreň v Medickej záhrade.

A čo má Knižnica Ružinov na Tomášikovej?

 

Jednu veľkú a prázdnu záhradu.

 

Záhradu, ktorá sa momentálne podobá džungli a prežíva v nej všeličo od mačiek po drobné dážďovky. Preto sme už minulý rok zahájili akciu Grilžúr, ktorej cieľom bolo tento priestor premeniť, aby sa dal využívať efektívnejšie, pre ľudí, deti, aj psov. Bola to nenáročná akcia, na ktorej sa nás zúčastnilo 20 ľudí a jeden pes. Pomôcť prišli Mladí knihovníci, ale aj ľudia z neknihovníckeho prostredia.
Čo sa zmenilo po roku? Nuž, záhrada už nie je džungľa a priestor sme začali riešiť so záhradným architektom. Všetko by teda malo ísť ako po masle, však?

 

Kiež by to šlo takto ľahko

 

Téme dobrovoľníctva sa dnes darí, už nejde len o charitu, či pomoc rozvojovým krajinám, ale vraciame sa späť k susedskému vzájomnému pomáhaniu si, či barterovému obchodu, kde sused požičia rýľ a druhý mu za to zase požičia jeho motyku. Záleží nam na našom okolí, zveľadujeme si prostredie, zväčša svojpomocne. Plánujeme a organizujeme aktivity, ktoré majú za cieľ spájať ľudí naokolo. Veríme, že v budúcnosti by tento priestor mohli využívať všetci čitatelia ale i susedia, či okoloidúci a stráviť tu príjemný čas. A preto potrebujeme aj vašu pomoc.

 


Architekt vás bude čakať už od 9:00

 

Rok sa s rokom stretol a záhrada v Knižnici Ružinov na Tomášikovej vyzerá už lepšie ako džungľa. A preto sme sa s mladými knihovníkmi, organizátormi Knihovníckeho barcampu a Mestskou časťou Bratislava-Ružinov, rozhodli, že opäť zorganizujeme dobrovoľnícke podujatie s názvom Grilžúr.

 

Aký vas čaká program?

 

Tentokrát chceme záhradu premeniť na krajší a funkčnejší priestor na rôzne komunitné aktivity a preto sa chystáme skultivovať povrch a teda zasadiť zeleň a prvý knihovnícky kvietok, postrihať kríky, vyrobiť nábytok. O najlepšie riešenie úpravy záhrady po odbornej aj praktickej stránke sa postará záhradný architekt Martin Ošust z firmy Kvitnúce sídliská.

Okrem toho chystáme zaujímavý program, hry, introvertné kútiky a mladý grilmajster sa postará o prípravu chutného jedla, ktoré zabezpečí Mestská časť Bratislava-Ružinov. 

O 20:22 hodine medzi nás zavíta hudobný hosť Graeme Mark v akustickom znení.

Záhradný architekt by vás, dobrovoľníkov, potreboval na akcii už od rána 9:00 hod. Plánujeme totiž väčšinu prác realizovať ešte pred podujatím a pred oficiálnym začiatkom. Ak máte záujem prísť skôr, tak nám dajte vedieť. 

Inak oficiálne začíname o 16:00 h.

 

Čo si treba priniesť?

 

Na zveľaďovanie záhrady si prineste adekvátny odev, môžete aj nástroje ako rýle, motyky,... aj keď sa budeme snažiť o to, aby sme ich zabezpečili hlavne my a naši priatelia zo Zelenej hliadky. Ak máte doma niečo, čo by sa nám do záhrady hodilo ako napríklad kvetináč, substrát, ozdoby, nábytok alebo iné, tak sa len potešíme.. 

 

Téma Grilžúru 2: KVETY 

 

Potešíme sa, ak si prinesiete na zasadenie vlastný kvietok alebo sa oblečiete do kvetinových šiat či prispejete “rozkvitnutým” koláčom alebo „kvetnatými“ nápadmi.

 

Hlavne príďte s dobrou náladou a o všetko ostatné sa už postaráme my :)

 

 

Všetky informácie postupne uverejňujeme na stránke:

https://www.facebook.com/events/132932113931433/?fref=ts

 

Ako bolo minulý rok si môžete prečítať tu: https://dennikn.sk/550141/spat-do-kniznic-nenakricia-tam-na-vas-a-bojuju-s-mytom-ze-tam-je-nuda/

 

Pozrieť fotografie: https://www.facebook.com/pg/knihovnickybarcamp/photos/?tab=album&album_id=502118736658989

Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.