Marec v knižnici

Čo vás čaká v mesiaci marec?

Marec bol vyhlásený za MESIAC KNIHY na počesť národného buditeľa Mateja Hrebednu (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880), ktorý sa snažil prebudiť slovákov k tomu, aby čítali viac kníh.
Iróniou osudu bolo, že sám mal problémy s čítaním a vraví sa, že chodil od domu k domu a prosil ľudí, aby mu čítali, kvôli čomu prešiel aj niekoľko dedín, čo nebolo jednoduché. Nebolo to však všetko – svoj celoživotný odkaz potreby čítania potvrdzoval tým, že začal zhromažďovať slovenské a české knihy a rozširovať ich medzi ľudí. V tom čase sa tak ľudia, ktorí boli nevzdelaní a chudobní, mohli dostať ku knižnej kultúre.

V mesiaci marec si pripomíname, že aj my knižnice stále nosíme odkaz Mateja Hrebendu a ponúkame možnosť ľuďom z rôznych sociálnych vrstiev a rôzneho veku mať možnosť čítať knihy a využívať služby knižnice na 5 pobočkách v celom Ružinove.

 

Na tento mesiac sme si pre vás pripravili tieto podujatia na oslavu čítania:

 

 • 2. marca sa o 9.15 na ÚK Miletičova uskutoční autorská beseda s tohtoročnou jubilujúcou spisovateľkou Toňou Revajovou pod názvom „Johanka zo Zapadáčika v Bratislave“, na ktorej sa zúčastnia deti zo ZŠ Ružová dolina.
   
 • 5.-11. marca sa uskutoční 19. ročník Týždňa slovenských knižníc pod heslom Knižnice pre všetkých, v rámci ktorého napríklad udeľujeme amnestiu na pokuty alebo môžete získať bezplatnú registráciu do knižnice.
   
 • 5.-11. marca v rámci Týždňa slovenských knižníc prebehne projekt, do ktorého sa zapojili knižnice Bratislavského samosprávneho kraja pod názvom „Stratené knihy“, v rámci ktorého budú čitatelia hľadať stratené knihy s cieľom vrátiť ich za odmenu do knižnice. 
   
 • 23. marca sa už tradične uskutoční Noc v knižnici, tentoraz 15. ročník pod názvom Ružinovská detská noc pre vybraných najlepších detských čitateľov.
   
 • 26. marca sa o 10.00 uskutoční beseda  so spisovateľom Petrom Juščákom na tému „Gulagy - smutné miesta histórie“, určenej pre žiakov zo ZŠ Ružová dolina
   
 • 26. marca sa stretneme na pokračovaní cyklu vlastivedno-poznávacej súťaže určenej pre seniorov s názvom „Poznáme, kde bývame?“, tentoraz o ružinovskom sídlisku Nivy a 500 bytov. Podujatie sa uskutoční o 14.30 v Dome kultúry Nivy.
Facebook
YouTube
Info e-mailom

Ak si želáte dostávať najnovšie informácie, zadajte Váš e-mail.