1972Vznik
Vznikli sme v roku 1972 v rámci nového územnosprávneho členenia Bratislavy (vtedy ešte ako Obvodná knižnica Bratislava II) z viacerých knižníc a v čase svojho zrodu sme mali 29 pracovníkov, 10 pobočiek, 125 630 knižničných jednotiek a 8 009 čitateľov. Treba pripomenúť, že vtedajší obvod Bratislava II bol väčší ako terajší Ružinov.
1974Ústredná knižnica na Miletičovej ul.
Ústredná knižnica na Miletičovej ul. č. 47 vznikla už v roku 1974 a až doteraz je naším najväčším centrom literatúry, periodickej tlače a regionálnych informácií.
1984Experimentálna pobočka
V roku 1984 sme otvorili Experimentálnu pobočku ObK II na Trnávke, ktorá bola svojím zameraním (okrem klasickej knižnice aj artotéka a ludotéka) a rozsahom činnosti jedinou knižnicou takéhoto typu v Bratislave a druhou v rámci celého Slovenska. Experiment bol pýchou ružinovskej kultúry, no z dôvodu spoločensko-ekonomických zmien a nedostatku financií sa skončil v roku 1993.
1989Zriadenie Oddelenia hudobnej a umenovednej literatúry
Ďalším magnetom bolo zriadenie Oddelenia hudobnej a umenovednej literatúry na Podzáhradnej ul. na Dolných honoch v roku 1989 (provizórne už od roku 1987). O toto perspektívne a verejnosťou vyhľadávané pracovisko sme prišli v roku 1991 delimitáciou v rámci nového územného členenia Bratislavy.
1992Zriadenie príspevkovej organizácie
Na konci roka 1992 zriadilo Miestne zastupiteľstvo v mestskej časti Bratislava – Ružinov ako nástupnícku organizáciu ObK II so všetkými jej právami a povinnosťami Knižnicu Ružinov ako svoju príspevkovú organizáciu.
2000Vznik Ružinovského informačného strediska
V roku 2000 vznikla na pôde Knižnice Ružinov Koncepcia ružinovského informačného strediska v Prievoze (RIS), ktorá predstavuje ojedinelý a výnimočný kultúrny projekt nielen v rámci Ružinova, ale aj celej Bratislavy. Ide o vytvorenie moderného knižnično-informačného pracoviska, v ktorom bude klasickú knižnicu dopĺňať moderná počítačová a audiovizuálna technika s internetom. Vzhľadom na náročnosť celého projektu - jeho realizácia je rozdelená na etapy a bol zaradený aj do Rozvojového programu mestskej časti Bratislava – Ružinov.
2004Noc v knižnici
V roku 2004 sme prvýkrát pripravili podujatie s názvom Noc v knižnici a v tejto tradícii pokračujeme naďalej.
2005Seniorské informačné centrum
V roku 2005 sa zrodila myšlienka vytvoriť z pobočky na Zimnej ulici SIC - Seniorské informačné centrum. Tento projekt sa stal skutočnosťou 29. novembra 2006, kedy bolo Seniorské informačné centrum (SIC) slávnostne otvorené. Ide o moderné pracovisko, ktoré v rámci svojich možností poskytuje komplexné kultúrne a sociálne služby starším občanom Ružinova.
2019O Knižnici Ružinov
Podľa stavu k 31. 12. 2019 mala Knižnica Ružinov 23 pracovníkov, jednu ústrednú knižnicu, štyri pobočky, 158 244 knižničných jednotiek a 3 946 čitateľov.
2020E-knihy
Tento rok priniesol hneď dve veľké udalosti. Prvou bola zmena vedenia, kedy Knižnica Ružinov privítala novú pani riaditeľku, a s ňou aj nový koncept riadenia a fungovania knižnice. Druhou udalosťou bol začiatok pandémie Covid19. Tá vytvorila veľký tlak nielen na spoločnosť, ale aj na knižnicu, nakoľko výrazne ovplyvnila fungovanie služieb. Knižnica sa presunula najmä do online priestoru, začala sa intenzívne venovať sociálnym sieťam a neustále sa snažila udržiavať spojenie so svojimi čitateľmi, a tak v novembri v spolupráci s portálom Palmknihy sprístupnila svojim čitateľom aj požičiavanie takmer 10 000 titulov e-kníh.
2021Zmena sídla Knižnice Ružinov
Z dôvodu zmeny využitia budovy zanikla pobočka Tomášikova 25, a súčasne s ňou sa zmenilo aj oficiálne sídlo Knižnice Ružinov, keď sa jej riaditeľstvo presťahovalo do priestorov Seniorského informačného centra na Zimnej 1. V rovnakom období sa začala aj veľká rekonštrukcia Ústrednej knižnice na Miletičovej 47, kde sa počas prípravných prác presťahovalo viac ako 46000 dokumentov, ktoré sa zabalili do 1800 vriec a presťahovali sa na 61 paletách do náhradných priestorov.
2022Antikvariát Knižnice Ružinov
Keďže fungovanie knižnice ešte stále ovplyvňovala pandémia, vyšla knižnica zo svojich kamenných prevádzok za svojimi čitateľmi do obchodných centier, ale aj do parkov a na ihriská, aby im priniesla nové informácie, knihy, súťaže, ale aj zaujímavé podujatia ako pre deti, tak aj pre dospelých. Pre deti boli určené aj knižničné tábory, ktoré sme začali organizovať. Taktiež priniesla život do knižnice – a to v podobe knižničného akvária, ktoré sa nachádza na pobočke Zimná 1. Slávnostne sme otvorili Hudobný kútik na pobočke Na úvrati 52, v ktorom si môžete vypočuť viac ako 8600 hudobných nosičov, alebo si len prísť zahrať na klavíri. A napokon sme tiež pokrstili a otvorili Antikvariát Knižnice Ružinov, ktorý pomáha nájsť nový domov knihám, ktoré boli vyradené z knižničného fondu.
2023Zrekonštruovaná ÚK Miletičova 47
Najväčšou udalosťou roka bolo slávnostné otvorenie zrekonštruovanej Ústrednej knižnice na Miletičovej 47, kde sme taktiež uviedli do prevádzky aj terasu, ktorá sa stala letnou čitárňou, ale aj priestorom na letné kino či rôzne podujatia. Súčasne sa začala aj veľká rekonštrukcia na pobočke Bachova 7, ktorú sme vypratali a odovzdali stavebníkom. A hoci sme museli opäť dočasne zatvoriť jednu z našich pobočiek, tak sa nám podarilo získať dva skvelé bicykle, na ktorých sme sa vydali do ulíc Ružinova, aby sme boli opäť o niečo bližšie k našim čitateľom. Okrem toho sme tiež nadviazali skvelú spoluprácu s Domovom dôchodcov na Pažítkovej ulici, ktorých sme začali pravidelne navštevovať a pripravovať pre nich program, a nezabudli sme tiež vyraziť do parkov, obchodných centier či na ihriská za našimi čitateľmi.
2024Zrekonštruovaná pobočka Bachova 7
V tomto roku sme slávnostne otvorili zrekonštruovanú pobočku na Bachovej 7 a zároveň sme v ÚK na Miletičovej 47 a na pobočke Bachova 7 zaviedli RFID brány a samoobslužné automaty, ktoré sa postupne stávajú veľmi obľúbené. Taktiež sme uviedli do života aj prvú knižničnú Knižnú búdku, aby sme priniesli knižky aj tým, ktorí chcú čítať, no nemajú čas alebo možnosť prísť do knižnice.