Často kladené otázky

O KNIŽNICI

 

Kde sa nachádza Knižnica Ružinov?

Knižnicu Ružinov nájdete na 4 adresách:

 • Ústredná knižnica Miletičova 47 (Nivy);
 • Pobočka Bachova 7 (Pošeň) – dočasne zatvorená z dôvodu rekonštrukcie
 • Pobočka Zimná 1 (Ostredky)
 • Pobočka Na úvrati 52 (Trnávka)

Ďalšie kontakty na jednotlivé pobočky nájdete v kontaktoch.


Aké sú otváracie hodiny knižnice?

Aktuálne otváracie hodiny nájdete kliknutím na jednotlivé pobočky v kontaktoch.

 

Môžem navštíviť všetky pobočky Knižnice Ružinov?

Čitateľský preukaz platí na všetkých pobočkách Knižnice Ružinov a môžete s ním navštíviť ktorúkoľvek pobočku (pobočka Bachova 7 je momentálne dlhodobo zatvorená z dôvodu rekonštrukcie. Návštevníkov budeme o jej otvorení informovať na našej webovej stránke, sociálnych sieťach a oznamom na všetkých našich pobočkách).

 

Ako môžem knižnicu využiť, ak mám obmedzenú schopnosť pohybu?

Mnohé služby knižnice sú dostupné aj na diaľku - cez e-mail alebo telefonicky sa môžete zaregistrovať, objednať si knihy, zarezervovať si ich alebo požiadať o donášku kníh. Taktiež si môžete prostredníctvom online katalógu vypožičať aj e-knihy.

Ústredná knižnica Miletičova 47 a pobočky Zimná 1 a Na úvrati 52 majú bezbariérový prístup.

 

Ako môžem vybaviť potrebné veci v knižnici, ak sa nemôžem dostaviť osobne (napríklad dovolenky, PN, OČR a pod.)?

Registrovať sa do knižnice môžete tiež prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky.

Ak potrebujete predĺžiť výpožičnú dobu kníh, môžete to urobiť cez svoje čitateľské konto v online katalógu. V prípade potreby sa môžete na knižnicu obrátiť aj telefonicky alebo e-mailom. Kontakty nájdete na webovej stránke v kontaktoch.

Ak ste vo veku nad 60 rokov alebo máte ťažké zdravotné postihnutie, môžete na požičanie a vrátenie kníh využiť bezplatnú donášku kníh.

Ak potrebujete vybaviť niečo iné a ste v karanténe alebo máte iný závažný dôvod, pre ktorý nemôžete knižnicu osobne navštíviť, kontaktujte knižnicu a spoločne sa dohodneme na najvhodnejšom postupe.

 

REGISTRÁCIA

 

Ako sa zaregistrujem do knižnice?

Do knižnice sa môžete registrovať osobne alebo online.

 • Pri osobnej registrácii na ktorejkoľvek adrese vyplníte prihlášku a zaplatíte ročný poplatok. Platba je možná v hotovosti alebo bezhotovostným prevodom. Registráciou získate prístup do svojho čitateľského konta v online katalógu a čitateľský preukaz na preukázanie sa pri osobnej návšteve knižnice.
 • Online sa do knižnice môžete registrovať prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky na ktorejkoľvek pobočke. Potrebujete nahlásiť Vaše meno a priezvisko a uhradiť bezhotovostným prevodom ročný členský poplatok. Následne Vám vytvoríme čitateľské konto, pošleme Vám číslo čitateľského preukazu a prihlasovacie údaje do čitateľského konta v online katalógu. Pri Vašej najbližšej osobnej návšteve doplníme ostatné osobné údaje.

Deti do 15 rokov sa môžu zaregistrovať do knižnice len s písomným súhlasom zákonného zástupcu.

Čitateľský preukaz platí vo všetkých 4 pobočkách Knižnice Ružinov.

 

Koľko sa platí za členský poplatok?

Ročný členský poplatok stojí:

 • 10€ rodinný preukaz platný pre 3 osoby;
 • 6€ pre čitateľov nad 15 rokov (okrem študentov);
 • 4€ pre študentov od 15 rokov, osoby s preukazom ZŤP a seniorov nad 60 rokov;
 • 0€ pre deti do 15 rokov a dospelých v hmotnej núdzi

 

Môžem využiť služby knižnice aj bez registrácie?

Áno, bez registrácie môžete v knižnici tráviť čas, čítať si alebo využiť prístup na verejnú Wi-Fi sieť. Tieto služby sú spoplatnené sumou 3€ za jednorazové použitie služieb Knižnice Ružinov. Môžete taktiež navštevovať podujatia. V súčasnosti je návšteva podujatí bezplatná.

V prípade, že chcete tráviť čas v študovni a využívať počítač s internetom, je potrebné zaplatiť poplatok vo výške 1€ za každú začatú hodinu.

 

SLUŽBY ČITATEĽOM

 

Ako si požičiam knihu?

Domov si možno požičať knihy, časopisy, audioknihy a spoločenské hry. Túto službu môžu využívať len registrovaní čitatelia, rovnako si môžu požičať aj e-knihy. Zaregistrovať sa môžete podľa návodu pod otázkou „Ako sa zaregistrujem do knižnice?“.

Po zaregistrovaní a zaplatení členského poplatku je viacero možností ako si môžete vypožičať:

 • Knihy
 • Audioknihy
 • Časopisy
 • Spoločenské hry
 • E-knihy

Vypožičať si ich môžete:

 • osobne na pobočke, na ktorej je kniha, časopis, spoločenská hra alebo audiokniha dostupná;
 • objednávkou v online katalógu s vyzdvihnutím osobne (max. 5 kníh, služba je spoplatnená sumou 5€),
 • objednávkou v online katalógu s možnosťou zaslania kníh poštou na adresu (max. 5 kníh, služba je spoplatnená sumou 10€),
 • vypožičaním e-knihy v online katalógu,
 • pre ľudí so ZŤP alebo seniorov nad 60 rokov aj prostredníctvom objednávky a doručenia max. 5 kníh domov na adresu.

Ak je požadovaná kniha v danej chvíli vypožičaná, môžete si ju v online katalógu zarezervovať, čím sa zaradíte na zoznam čakajúcich. Pri objednávke aj rezervácii dokumentov sa následne riaďte pokynmi, ktoré obdržíte e-mailom alebo telefonicky. Rezervácie sú spoplatnené sumou 1€ za každú rezervovanú knihu.

Časopisy si je možné vypožičať len osobne na konkrétnej pobočke. Gramofónové platne je možné si vypožičať len prezenčne na počúvanie v hudobnom kútiku na pobočke Na úvrati 52. Knihy v študovni a príručných knižniciach môžete študovať len v priestoroch knižnice.

 

Aká je výpožičná doba?

 Výpožičná doba je:

 • 31 kalendárnych dní na e-knihy
 • 30 kalendárnych dní na knihy (okrem čítania do školy) a audioknihy
 • 14 kalendárnych dní na čítanie do školy, časopisy a spoločenské hry

Knihy v študovniach, príručných knižniciach, audiovizuálne dokumenty (gramofónové platne, CD, MG pásky) sa požičiavajú len prezenčne na využívanie v priestoroch knižnice.

 

Ako si predĺžim dobu, na ktorú mám požičané knihy?

Ak si chcete predĺžiť výpožičnú dobu, na ktorý máte požičané, môžete tak urobiť osobnou návštevou v knižnici, telefonicky alebo e-mailom na pobočke, ale aj na diaľku prostredníctvom online katalógu.

Pri predlžovaní výpožičnej doby cez svoje čitateľské konto v online katalógu sa prihláste do svojho konta, kliknite na možnosť VÝPOŽIČKY a v zozname požičaných titulov označte tie, ktoré si chcete predĺžiť a stlačte tlačidlo PREDĹŽIŤ.

 

Kedy si nemôžem predĺžiť výpožičnú dobu?

 1. Keď skončila platnosť Vášho čitateľského preukazu
 2. Keď je na vypožičanú knihu už rezervácia (niekto na ňu čaká)
 3. Keď máte upomienku
 4. Keď máte voči knižnici dlh (za upomienku, poškodenie knihy a pod.)

V týchto prípadoch sa obráťte na pracovníčky Knižnice Ružinov, ktoré Vám rady pomôžu.

 

Ako vrátim prečítanú knihu?

Požičané dokumenty môžete vrátiť osobne vo výpožičnom čase na ktorejkoľvek pobočke knižnice, bez ohľadu na to, na ktorej pobočke ste si knihu požičali. Využiť môžete aj biblioboxy, ktoré sú otvorené nonstop. Nájdete ich na pred Ústrednou knižnicou na Miletičovej 47 a pred pobočkami Zimná 1 a Na úvrati 52. Do biblioboxv môžete vložiť knihy požičané z ktorejkoľvek pobočky knižnice. Nasledujúci pracovný deň knihy odpíšeme z Vášho konta a na Vami zadanú e-mailovú adresu pošleme potvrdenie o vrátení knihy.

Oprávnení čitatelia nad 60 rokov alebo s ťažkým zdravotným postihnutím môžu využiť aj možnosť donášky kníh pre seniorov, kedy v rámci rozvozu kníh od Vás prečítané knihy aj preberieme a odčítame z Vášho čitateľského konta.

 

Nájdem v knižnici aj časopisy?

Áno, knižnica poskytuje široký výber periodickej tlače. Výber sa líši podľa pobočiek, zoznam odoberaných periodík a pobočiek, na ktorých si ich môžete požičať, nájdete na našej webovej stránke.

Časopisy si môžete študovať v priestoroch knižnice alebo požičať domov na 14 dní.

 

Čo v knižnici môžem využívať okrem kníh?

 • Počúvajte platne v hudobnom kútiku;
 • Využívajte bezplatný internet;
 • Zúčastnite sa našich podujatí pre verejnosť;
 • Zahrajte sa alebo si požičajte spoločenské hry;
 • Navštívte naše výstavy na pobočke Na úvrati 52;
 • Tvorte a rozvíjajte sa prostredníctvom prednášok, workshopov a kurzov;
 • Ponorte sa do štúdia alebo len tak oddychujte v priestoroch našich čitární a študovne;
 • A nezabudnite, že okrem kníh v knižnici nájdete aj množstvo časopisov, e-kníh či audioknihy

 

OBJEDNÁVANIE A REZERVÁCIE KNÍH

 

Aký je rozdiel medzi objednaním a rezervovaním knihy?

 • Objednávka z voľného výberu – kniha je vrátená a je dostupná vo fonde knižnice, knihu Vám vyhľadáme a vy si pre ňu prídete alebo Vám ju pošleme poštou
 • Rezervácia – kniha je vypožičaná a Vy si ju môžete zarezervovať. Akonáhle sa kniha vráti do knižnice a Vy budete prvý v poradí rezervácií, dáme Vám vedieť cez sms a e-mail, že je kniha pre Vás pripravená v knižnici a dokedy si ju môžete vyzdvihnúť.

 

Ako si objednám alebo rezervujem knihu?

Knihy si môžete objednať alebo rezervovať telefonicky, e-mailom aj osobne pri návšteve ktorejkoľvek pobočky knižnice alebo cez svoje čitateľské konto v online katalógu.

 

Ako si objednám alebo rezervujem knihu, ak nemám prístup k internetu?

Želanú knihu si môžete objednať alebo rezervovať telefonicky aj osobne pri návšteve ktorejkoľvek pobočky knižnice.

 

Kedy bude moja objednávka vybavená?

Objednávky sa vybavujú priebežne počas dňa. Najneskôr na druhý pracovný deň od objednávky by ste mali dostať e-mailové alebo telefonické upozornenie, že Vaša požiadavka bola vybavená a dokument je pripravený na vyzdvihnutie. Pre objednané dokumenty si prídete až po dohode s pracovníkom knižnice.

 

Kedy bude moja rezervácia dostupná?

Rezerváciou vyjadrujete svoj záujem o konkrétny titul z knižnice, ktorý je v danej chvíli vypožičaný. V momente, keď sa titul vráti do knižnice, ďalší záujemca v poradí dostane e-mail a sms s informáciou, že titul je pre neho pripravený na konkrétnej pobočke a dokedy je potrebné si pre neho prísť.

Rezervovaný titul je možné si vyzdvihnúť počas nasledujúcich 10 dní, po uplynutí tejto doby sa posúva k ďalšiemu záujemcovi v poradí alebo zaradí späť do voľného fondu.

 

Môžem objednávať a rezervovať knihy bezplatne?

Rezervácia kníh je spoplatnená sumou 1€ za každý zarezervovaný titul. Objednávka z voľného výberu platí na max. 5 kníh a je spoplatnená sumou 5€ za objednávku. Taktiež pokiaľ si takúto objednávku prajete poslať poštou na Vašu adresu, tak je služba spoplatnená sumou 10€ na objednávku (max. 5 kníh na objednávku).

 

Koľko kníh naraz si môžem požičať, objednať alebo rezervovať?

Požičať si môžete max. 15 kníh alebo audiokníh, z toho max. 2 spoločenské hry. Z voľného výberu (na osobný odber alebo na poslanie poštou na adresu) alebo na donášku seniorom si môžete objednať max. 5 kníh.

Rezervovaných môžete mať až 15 kníh, tieto rezervácie sa ale pripočítavajú k požičaným titulom, takže spolu môžete mať objednaných a rezervovaných max. 15 titulov.

 

DONÁŠKA KNÍH

 

Kto môže využiť donášku kníh?

Služba je určená ľuďom vo veku nad 60 rokov, ktorí nemôžu prísť osobne do knižnice zo zdravotných dôvodov alebo ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím.

Využívať ju môžu registrovaní používatelia/používateľky Knižnice Ružinov s adresou doručenia v rámci mestskej časti Bratislava-Ružinov.

 

Ako si objednám donášku?

Objednať knihy si môžete prostredníctvom e-mailu alebo telefonicky na najbližšej pobočke k Vášmu bydlisku. Zoznam pobočiek a kontakty na ne nájdete na našej webovej stránke.

Knihy, ktoré si chcete objednať na donášku, si môžete vybrať v online katalógu alebo Vám radi poradíme na uvedených kontaktoch. O pripravenej objednávke a čase, kedy Vám bude doručená na adresu, Vás budeme telefonicky informovať.

Donášku kníh realizujeme vždy posledný štvrtok v mesiaci, tak si nezabudnite knihy včas objednať.

 

Ako dlho môžem mať knihy požičané?

Výpožičná doba je 1 mesiac a začína plynúť deň pred doručením.

Predĺžiť výpožičku si môžete prostredníctvom online katalógu, emailom alebo telefonicky.

 

Kedy a ako knihy môžem vrátiť?

Vrátiť knihy môžete osobne na ktorejkoľvek pobočke Knižnice Ružinov, do biblioboxov pred Ústrednou knižnicou Miletičova 47 a pred pobočkami Zimná 1 a Na úvrati 52, alebo prostredníctvom donášky kníh, kedy pri rozvoze vyzdvihneme aj prečítané knihy. Donáška kníh

Pri objednávke, prosím, nahláste približný počet kníh, ktoré kuriér bude brať späť do knižnice. Vracané knihy je potrebné pripraviť na prevoz do jedného manipulovateľného balíka.

 

Je táto služba donášky kníh spoplatnená?

Službu knižnica poskytuje zadarmo pre registrovaných čitateľov Knižnice Ružinov vo veku nad 60 rokov alebo s ťažkým zdravotným postihnutím.

 

ONLINE SLUŽBY

 

Ako sa prihlásim do svojho konta?

Do svojho čitateľského konta sa môžete prihlásiť cez online katalóg. Vpravo kliknite na tlačítko PRIHLÁSENIE. Uveďte svoje číslo preukazu (nachádza sa aj pod čiarovým kódom na čitateľskom preukaze) a heslo. Prvotné heslo Vám vytvoríme my, následne po prvom prihlásení si ho môžete zmeniť vo svojom čitateľskom konte. Ak ste si heslo na prihlásenie už zmenili a neviete si naň spomenúť, kliknite vľavo na možnosť ZABUDNUTÉ HESLO a do Vašej e-mailovej schránky pošleme odkaz na zmenu hesla.

Ako si vyhľadám knihu v online katalógu?

Informácie o všetkých dokumentoch, ktoré si v knižnici môžete absenčne alebo prezenčne požičať, sú dostupné cez online katalóg Knižnice Ružinov. Nachádzajú sa tu všetky tituly kníh, hudobných nosičov, spoločenských hier, audiokníh a e-kníh. Prostredníctvom katalógu môžete vyhľadávať dokumenty podľa rôznych kritérií, napr. názvu knihy, autora, roku vydania a pod.. Po zadaní kritérií a zadaní hľadaného termínu vám katalóg podľa zvolených podmienok ukáže dokumenty, ktoré knižnica ponúka. Pri e-knihách môžete využívať aj vyhľadávacie kritérium PREDMET (KĽÚČ. SLOVÁ), kde je možnosť vyhľadávania podľa kľúčových slov (napr. detektivky, zahrada, romantika a pod.).

 

E-KNIHY/AUDIOKNIHY

 

Ako si vyhľadám a požičiam e-knihu/audioknihu?

Najprv sa prihláste do online katalógu knižnice. Zvoľte si „Rozšírené vyhľadávanie“ a v rámci formulára zvolte Druh dokumentu a tam možnosť e-knihy/audioknihy, následne zadajte hľadaný termín (autora, názov, rok vydania a pod.). Alebo si zvolte „Rozšírené vyhľadávanie“, ako prvý termín zadajte „Palmknihy“, kliknite na plus (+) a v druhom riadku zadajte hľadaný termín (autora, názov, rok vydania a pod.). Pri autoroch píšte najprv priezvisko, potom krstné meno. Systém bude vyhľadávať tento termín len medzi e-knihami/audioknihami.

Pri vybranej knihe v katalógu zvoľte POŽIČAŤ E-KNIHU/POŽIČAŤ AUDIOKNIHU. Po stlačení tlačidla sa zobrazia informácie o výpožičke e-knihy, zakliknete súhlas a kliknete na tlačítko POŽIČAŤ E-KNIHU/POŽIČAŤ AUDIOKNIHU. O úspešnom vypožičaní a na potvrdenie výpožičky dostanete aj oznam na emailovú adresu. E-knihu/audioknihu nájdete vo svojej aplikácii Palmknihy, ktorú ste si stiahli do zariadenia s operačným systémom iOS alebo Android. V aplikácii sa zaregistrujete použitím totožného e-mailu, pod ktorým ste sa registrovali v Knižnici Ružinov a tieto dve konta sa vám tak automaticky spárujú. Kniha sa vám zobrazí v aplikácii Palmknihy pod záložkou E-knihy/Audioknihy v dolnom menu po stlačení tlačidla Aktualizovat knihovnu.

V súčasnosti môžete mať vypožičané 3 e-knihy alebo audioknihy mesačne zadarmo. Výpožičná doba e-kníh/audiokníh je 31 kalendárnych dní.

 

Ako vrátim prečítanú e-knihu/audioknihu?

Pri každom požičanom titule je uvedený dátum, kedy vyprší čas jeho výpožičky. Po jeho uplynutí sa e-kniha/audiokniha automaticky odpíše z konta. Ak už máte v tej danej chvíli požičaný maximálny možný počet titulov, ďalšiu e-knihu/audioknihu je možné si na danom konte požičať, až keď niektorá z aktívnych výpožičiek vyprší.

 

RÔZNE

 

Čo môžem spraviť, ak v knižnici nenájdem požadovanú knihu?

Ak nenájdete, čo potrebujete, dajte nám o tom vedieť. Vaše priania a tipy sa knižnica snaží zohľadniť pri nákupe nových kníh.

V prípade, že požadovanú knihu nájdete v inej slovenskej knižnici, môžete využiť medziknižničnú výpožičnú službu. Prostredníctvom Knižnice Ružinov si tak môžete požičať tituly z ktorejkoľvek knižnice na Slovensku.

Ak knihu, o ktorú máte záujem, knižnica ponúka, ale je vypožičaná, môžete v online katalógu využiť možnosť rezervácie. Zaradíte sa tak do zoznamu čakajúcich na daný titul a e-mailom a sms správou dostanete upozornenie, keď bude titul pre Vás pripravený.

 

Čo mám spraviť, ak stratím požičanú knihu?

Kontaktujte knižnicu. Stratenú knihu môžete po dohode nahradiť adekvátnym titulom alebo zaplatením sankcie.

Poplatok za stratu sa líši v závislosti od veku knihy, od jej žiadanosti alebo od toho, či je možné ju ešte dokúpiť. Podrobnosti nájdete v cenníku služieb a na každej pobočke.

 

Môžem knižnici darovať knihy?

Áno, knižnica prijíma darované knihy, ktoré nie sú staršie ako 5 rokov. Vybrané darované tituly sú zaradené do jej fondu alebo ich využije na iné vhodné účely. Staršie knihy alebo väčšie množstvo kníh je možné darovať len po dohode. Presné pravidlá, ako darovať knihy, nájdete na našej webovej stránke.

 

Ako môžem zaplatiť potrebné poplatky?

Všetky poplatky spojené so službami v knižnici je možné zaplatiť osobne v hotovosti alebo bezhotovostným prevodom na účet knižnice. Číslo účtu je SK31 0200 0000 0018 5687 4754 a do poznámky je potrebné napísať meno čitateľa a druh platby.

 

Aké podujatia môžem v knižnici navštíviť?

Zoznam podujatí, ktoré chystáme pre našich návštevníkov, zverejňujeme vopred na konci mesiaca v programe. Podujatia sú určené rôznym vekovým kategóriám od maličkých detí až po seniorov. Väčšinou ide o rôzne kultúrne a vzdelávacie podujatia, ako sú besedy, čítačky, prednášky, workshopy a tvorivé dielne, výstavy, divadelné predstavenia, čitateľské kluby a ďalšie.

 

Musím na podujatie platiť vstupné?

Podujatia v knižnici sú pre návštevníkov bezplatné.

Vo výnimočných prípadoch niektoré podujatie môže byť symbolicky spoplatnené, pričom informáciu o výške vstupného nájdete v popise podujatia.

 

Môžem využívať internet v knižnici bezplatne?

Na každej pobočke Knižnice Ružinov je zadarmo dostupná verejná Wi-Fi sieť, ku ktorej sa môžete pripojiť. Heslo k wifi sieti Vám poskytnú pracovníčky na pobočkách.

Ak máte záujem o prístup na internet prostredníctvom niektorého zo zariadení v knižnici, táto služba je dostupná v študovni Ústrednej knižnice Miletičova 47 a na pobočke Zimná 1. Registrovaní čitatelia môžu využívať túto službu prvú hodinu bezplatne. V prípade, ak nemáte platnú registráciu do knižnice, internet môžete využívať za  poplatok 1€ za každú začatú hodinu.

 

Musím mať na využívanie služieb knižnice slovenské občianstvo alebo trvalý pobyt v Bratislave?

Nie, ani jedno nie je potrebné. Pre registráciu v knižnici Vám postačí akýkoľvek osobný identifikačný doklad, podľa ktorého je možné jednoznačne určiť vašu totožnosť - napríklad občiansky preukaz, povolenie k pobytu alebo pas.

 

Máte knihy v cudzom jazyku?

V knižnici sa nachádzajú knihy anglickom jazyku. Nachádzajú sa na pobočke Bachova 7.

 

Môžem si prenajať niektoré z priestorov knižnice?

Na usporiadanie vlastných udalostí si môžete prenajať vybrané nebytové priestory knižnice:

 • Ústrednej knižnice Miletičova 47
 • Pobočky Zimná 1
 • Pobočky Na úvrati 52

Priestory sa líšia vybavením, veľkosťou a kapacitou. Parametre všetkých možností vrátane cenníka nájdete rozpísané na podstránke Prenájmy.

 

Ako môžem knižnicu kontaktovať, ak mám inú otázku?

Spojiť sa s knižnicou môžete prostredníctvom kontaktného formulára v dolnej časti našej webovej stránky a počas otváracích hodín aj telefonicky, prípadne e-mailom na každej pobočke Knižnice Ružinov.

Ak sa Vaša otázka týka výpožičky, kontaktujte, prosím, primárne tú pobočku, z ktorej ste si knihy požičali alebo chcete požičať. Všeobecné otázky alebo také, pri ktorých neviete určiť vhodného príjemcu, môžete adresovať na e-mail kniznica@kniznica-ruzinov.sk.