Veselo i vážne, poviedky i básne
Dňa 16.3.2017 sme sa stretli v Dome kultúry Ružinov, v našej literárnej kaviarni, aby sme si predstavili tri súčasné slovenské autorky – Vieru Švenkovú, Janu Šimulčíkovú a Dagmar Wagnerovú.
Podujatie sa začalo o 15:00 hod a otvorila ho riaditeľka Knižnice Ružinov Rina Horáková, ktorá nezabudla pripomenúť, že sa toto podujatie koná práve v marci - v mesiaci, ktorý je venovaný knihám a knižniciam.
V literatúre vnímame poéziu a prózu ako dva samostatné žánre, akoby si čitateľ mohol vybrať, či chce svoj záujem zamerať na jedno alebo druhé. Poézia a próza však dokážu existovať aj spoločne a toto podujatie bolo toho dôkazom. Autorky nám svojou tvorbou potvrdili, že poviedky i básne vedia toho veľa o svete povedať a že aj v literatúre vie byť veselo i vážne.
Po úvodnom vstupe si slovo prevzal moderátor Ivan Szabó, inak známy autor literatúry faktu, ktorý autorky poznal aj z ich literárnej stránky, takže ponúkol vtipný nadhľad i odborný pohľad na ich tvorbu.
Ako prvú predstavil autorku Janu Šimulčíkovú, ktorej básnickú tvorbu opísal ako zrelú, kde cítiť prežitý život. Pani Šimulčíková nám zo svojej zbierky aj niečo prečítala, takže sme mali možnosť vypočuť si básne s tematikou vážnou i erotickou.
Druhá autorka Viera Švenková, podľa pána Szabóa najlepšia poviedkárka medzi ženami, nám prezentovala svoju tvorbu, ktorej hlavnou témou je láska, keďže ju považuje za základ života. V jednej zo svojich ukážok sa jej dokonca podarilo zhrnúť posolstvo kníh a čítania:
„Prečo je jeden manažér lepší ako ten druhý? Úspešnejší je ten, čo veľa číta....“
Do tretice pán Szabó predstavil autorku Dagmar Wagnerovú, ktorej tvorba obsahuje aforizmy na pobavenie i zamyslenie, a ktoré si medzi divákmi získali popularitu, čo vyvolalo smiech v obecenstve. Nasvedčovalo tomu aj bleskové vypredanie tejto publikácie, ktorého ďalšie výtlačky by sa mali v našej knižnici objaviť už čoskoro.
Atmosféru dotvárala príjemná folklórna hudba Milana Ruska, ktorý na podujatie prišiel oblečený v slovenskom kroji, veselo i vážne zahral na fujare a potešil i nechal rozpomínať publikum.
A keď už spomíname obecenstvo, nesmieme zabudnúť podotknúť bohatú účasť, kde sa stretli známi i neznámi, jedlo sa slané i sladké, pila sa káva i čaj a ľudia odchádzali domov unavení i nabití kultúrnym zážitkom z tohto podujatia.
Tento veselo-vážny text ukončím aforizmom, ktorý v ten večer zaznel:
Kto vymyslel zips?
Ten, pre koho svet nebol gombičkou.
O podujatí, ktoré sme pripravili, písala aj spolupracovníčka našej knižnice Lýdia Čelková. Správu uverejnila Knižná revue na svojom webe.
-Kamila Černáková-