PRÁZDNINOVÝ KVÍZMAJSTER V KNIŽNICI RUŽINOV + VYHODNOTENIE
8. marca 2021ZATVORENÉ DO 10.3
8. marca 2021DNES OSLAVUJÚ VŠETKY ŽENY
8. marec patrí všetkým ženám po celom svete, oslavujeme Medzinárodný deň žien. Radi by sme vám predstavili niekoľko slovenských žien - autoriek, ktoré ovplyvnili nielen osudy svojich čitateľov ale výrazne prispeli k vývoju prózy a poézie na Slovensku. Ak ste rozmýšľali akú knihu si prečítať, možno vás nasmerujú správnym smerom tieto inšpiratívne ženy.
Ľudmila Podjavorinská (1842 – 1951) - prozaička a poetka, autorka lyricko-epických i epických básní. Vo svojich dielach zobrazovala trpké osudy obyčajných ľudí a vo svojich dielach z vidieckeho a malomestského prostredia opísala s kritickým nadhľadom každodenné rodinné starosti.
Terézia Zuzana Vansová (1857–1942) - spisovateľka, predstaviteľka prvej generácie realizmu na Slovensku, zakladateľka ženského časopisu Dennica, funkcionárka Živeny, podporovateľka ochotníckeho divadla a etnografka.
Kristína Royová (1860 – 1936) - vďaka podpore cirkvi, ktorá jej diela vydávala vo veľkých nákladoch a viacerých vydaniach, sa stala fakticky najprekladanejšou slovenskou autorkou – jej diela boli preložené do 36 jazykov. Stala sa zakladateľkou a vedúcou osobnosťou Modrého kríža, založila útulňu pre výchovu opustených detí a sirôt, založila malú ambulantnú nemocnicu, sirotinec a aj starobinec.
Božena Slančíková-Timrava (1867–1951) - prozaička a dramatička. Medzi jej prvé diela patria satirické verše, no neskôr sa venovala najmä novelám a poviedkam, sporadicky i divadelným hrám. Príbehy zasadzovala zväčša do dedinského alebo malomestského prostredia svojho rodného kraja a mnohé z nich sú založené na jej vlastných skúsenostiach a príbehoch z jej života.
Elena Šoltésová (1855–1939) bola slovenská prozaička, redaktorka a publicistka. Svojou všestrannou činnosťou sa často stala priekopníčkou v rôznych smeroch, no hlavne sa stala uznávanou vedúcou osobnosťou slovenského ženského hnutia.
Hana Gregorová (1885 – 1958) - spisovateľka, osvetová pracovníčka a obhajkyňa emancipačných snáh žien. Manželka Jozefa Gregora-Tajovského. Zaujímala sa o politický vývoj, a jej dom často navštevovali tak slovenskí, ako aj českí a zahraniční spisovatelia.
Anna Lacková-Zora (1899–1988) - poetka, prozaička a dramatička, autorka literatúry pre deti a mládež. Literárnou činnosťou sa začala zaoberať už počas 1. svetovej vojny. Využíva motívy lásky, ľúbostného trojuholníka, dobové chápanie ženskej emancipácie, ale vo svojich dielach tiež popisuje rozpory medzi dušou a telom, citmi a sexualitou, odkazuje často na mysticizmus.
Mária Rázusová-Martáková (1905–1964) - poetka, dramatička a prekladateľka, sestra slovenského spisovateľa Martina Rázusa. V roku 1939 musela učiteľské povolanie zanechať pre pretrvávajúci reumatizmus a obmedzenú pohyblivosť. Jej preklady zohrali významnú úlohu v dejináchslovenského prekladu.
Margita Figuli (1909–1995) - patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej literatúry – predovšetkým slovenského naturizmu. Medzi najdôležitejšie témy v jej tvorbe patrí láska, sociálne a spoločenské problémy.
Mária Ďuríčková (1919 –2004) - spisovateľka, prekladateľka, scenáristka a autorka literatúry pre deti a mládež. Vo svojich dielach dokázala citlivo zachytiť životné zážitky dospievajúcej mládeže, jej citové kolízie a konflikty, často používala žiacky slang, no taktiež dokázala klásť veľký dôraz na charakter postáv.
Elena Čepčeková (1922–1992) - prozaička, poetka a dramatička, autorka literatúry pre deti a mládež. Námetmi pre jej diela sa stal svet prírody, súčasný život na dedine i v meste, rodinné, školské a internátne prostredie, malí i dospievajúci hrdinovia, no najviac sa v jej diele objavujú ako hrdinky dievčatá. Obsiahla širokú škálu čitateľov od úplne najmenších až po dospievajúcu mládež.
Klára Jarunková (1922– 2005) - novinárka, prozaička a autorka literatúry pre deti a mládež. Jedna z najprekladanejších slovenských spisovateľov 2. polovice 20. storočia, jej diela vyšli takmer v štyridsiatich jazykoch v Európe i vo svete.
Hana Ponická (1922–2007) - prozaička, prekladateľka, publicistka a autorka literatúry pre deti a mládež, disidentka. Aktívne sa zúčastnila Slovenského národného povstania. Vo svojej próze pre deti pôsobí na detskú predstavivosť, oživuje minulosť a zameriava sa tiež na vážne problémy súčasnosti. V tvorbe pre dospelých sa zameriava na svet žien, ich vzťahové problémy, túžbu po prekonaní hrozby osamelosti.
Krista Bendová (1923–1988) - poetka, prozaička, novinárka a dramatička, známa predovšetkým ako autorka kníh pre deti a mládež; manželka slovenského spisovateľa Jána Kostru. Zohrala vo vývine poézie pre deti pozitívnu rolu.
Etela Farkašová (1943) - spisovateľka, esejistka, publicistka a filozofka. Je uznávanou spisovateľkou aj esejistkou, venuje sa aj publicistike a mnohokrát sa vyjadruje na tému dôležitých súčasných problémov v slovenskej tlači alebo rozhlase a televízii. Vo svojich prácach sa sústreďuje na zobrazovanie života žien v súčasnej spoločnosti.
Katarína Gillerová (1958) - okrem ekonómie sa venuje aj tvorbe románov pre ženy. Debutovala v roku 2002 a od tohto roku jej pravidelne vychádza každý rok nový román. Už počas stredoškolského štúdia prispievala do regionálnej tlače poviedkami a básňami, niekoľko príspevkov jej neskôr uverejnili aj celoštátne časopisy a odvysielal ich Slovenský rozhlas.
Táňa Keleová-Vasilková (1964) - od roku 1991 pôsobí ako spisovateľka na plný úväzok, ktorá svojim čitateľkám prináša každoročne romány z oblasti tých najbežnejších problémov. V súčasnosti píše výlučne romány pre ženy, v ktorých zobrazuje životné situácie dnešných žien a rodín.
Adriana Macháčová (1966) - vo svojej tvorbe analyzuje zložité medziľudské vzťahy a povrchností, akými dnešná, čoraz viac virtuálna doba žije. Poukazuje na paradoxy a hĺbku hodnotového rebríčka, dôležitosť lásky a porozumenia nielen v rodine, ale aj v priateľstve.
Alexandra Pavelková (1966) - spisovateľka fantasy a sci-fi literatúry, publicistka, recenzentka a prekladateľka. Hovorí piatimi jazykmi. Píše vedecko-fantastické knihy, fantasy, jej poviedky vyšli v mnohých slovenských i zahraničných vedecko-fantastických výberoch alebo zborníkoch či časopisoch. Je autorkou vôbec prvého slovenského románu v žánri fantasy a spoluautorkou prvej slovenskej románovej trilógie v tomto žánri. Je nositeľkou zrejme všetkých ocenení, ktoré môže autor nielen fantastiky na Slovensku či v Česku získať.
Denisa Fulmeková (1967) - okrem románov pre ženy sa venovala aj poézii či odbornej literatúre. Spočiatku pôsobila pod pseudonymom Mina Murrayová. Od roku 2007 sa však venuje románom, v ktorých rozoberá bežné problémy žien a mužov, ale aj problematiku materstva, počatia.
Jana Benková (1970) - autorka je jedinečná moderným a sviežim štýlom písania. roku 2012 sa v najväčšej ankete slovenských čitateľov stala Autorkou roka a bola aj najpredávanejšou autorkou vydavateľstva, ktoré ju zastrešuje. Päť rokov pôsobila ako hovorkyňa politickej strany, v súčasnosti sa opäť venuje povolaniu novinárky a píše knihy.
Petra Nagyová-Džerengová (1972) - veľký vplyv na jej tvorbu má spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková, ktorej diela sa stali podnetom pre jej vlastnú tvorbu. Príbehy zasadzuje do reálnych miest a väčšinou píše príbehy z takých oblastí, ktoré dobre pozná z vlastnej skúsenosti.
Eva ,,Evita“ Urbaníková (1976) - známa spisovateľka sa v súčasnosti okrem písania kníh venuje aj svojmu vydavateľstvu, v ktorom publikujú knihy viaceré autorky. Celý profesionálny život sa venuje žurnalistike.
Marta Fartelová (1977) - spisovateľka romantických noviel. Vo svojich románoch venuje problémom dnešnej doby. Nevyhýba sa ani téme nechceného tehotenstva, duševných chorôb, závislosti na drogách či mnohým iným problémom.