Rok s RE:kreaciou
Festival RE:kreácia má byť o rozvíjaní kreativity, rekreovaní, knihách, umelcoch, knižniciach. Celý rok príprav festivalu sme robili s pocitom, že sa síce púšťame do niečoho náročného a pre nás nového, ale zároveň sme mali pred sebou vidinu úžasne stráveného času s deťmi. A hlavne, aby sme im mohli pomôcť vytvoriť si lepší vzťah ku knižnici a ku knihám.
A prečo nezačať rovno s tým, že by si takú knihu vytvorili? Veď knižnica je plná kníh a ukázať deťom, čo všetko za jej vytvorením stojí a prejsť si tou cestou umelca je úžasná skúsenosť a prax do budúcnosti. Veď o umelcoch tradujú rôzne predsudky a deti dnes viac rozmýšľajú o tom, kde by vedeli zarobiť veľké peniaze v iných odvetviach, a tak ich literatúra vôbec neláka. Navyše knihy si spájajú s učením, a preto už nezostáva chuť na to čítať si niečo iné.
Preto sme veľmi radi, že sa Paneurópska súkromná základná škola, Ružová dolina 29 rozhodla zapojiť svoju triedu štvrtákov a umožnila im stať sa autormi a zbúrať predsudky o autoroch kníh.
Slávnostne sa festival otvoril 2. októbra pani riaditeľkou Knižnice Ružinov PhDr. Darinou Horákovou v priestoroch študovne v ÚK na Miletičovej. Deti sa po prvýkrát dostali do prostredia knižnice, zoznámili sa s fondom, predstavil sa im projekt, organizácia knižnice, spoznali pani riaditeľku a nás dve - organizátorky festivalu, Adrianu Adamovskú a Kamilu Černákovú.
Počas 7 dní sa taktiež deťom predstavili rôzni hostia, odborníci, nadšenci všetkého, čo ku knihe patrí, ktorí nielen im, ale aj nám poskytli základné vedomosti o literárnej tvorbe, úprave knihy, či poznatkoch o autorských právach. Ale hlavne to boli ľudia, ktorí šli do tohto projektu s odhodlaním robiť niečo inak a s úprimným záujmom o deti. Nemali problém k deťom pristupovať individuálne, hovoriť „ich jazykom“ a prispôsobovať sa ich správaniu a podmienkam.
IDEM PÍSAŤ KNIHU...
Aký program sme pre deti prichystali?
V pondelok sa predstavil reštaurátor Radovan Blaho z Restauro Books a jeho historické okienko o knihách. Priniesol staré vzácne knihy, ukázal techniky reštaurovania a viazania kníh.
V utorok sa deti spolu s Veronikou na workshope pokúsili tvoriť individuálny text, z ktorého nakoniec vzišla veľmi vtipná spoločná práca a tak deti vymysleli jeden spoločný príbeh, ktorý sa v rôznych variáciách objavoval počas celého festivalu a vždy vedel pobaviť. Veď veta hovorí za seba – Ľudovít Štúr hrá Minecraft na Marse o polnoci.
V stredu prišiel medzi nás známy ilustrátor detských kníh Ľuboslav Palo so svojím ilustračným workshopom. Vysvetlil deťom podstatu ilustrácii a prečo sú v knihe dôležité a spolu s deťmi vytvoril jedno veľké leporelo na tému Strašidlá.
Vo štvrtok do knižnice zavítali: editor zo Slovartu Erik Fazekaš (ktorý editoval napríklad Pána Prsteňov a Harryho Pottera) a vydavateľka Eva Piarová z Hydry s komiksovým ilustrátorom Brianom Terrerom. Erik deťom predstavil svoju prácu a hravým interaktívnym spôsobom ako správne editovať text a Eva im vysvetlila rozdiel medzi scifi, fantasy, teda populárnymi aktuálnymi detskými žánrami. Spolu im priblížili svet kníh, čo im kniha môže dať, ako sa tvorí text a prečo sú vlastne knihy lepšie ako filmy a počítačové hry. Brian medzitým kreslil ich zadanie, ktoré samozrejme nemohlo byť nič iné, ako „Ľudovít Štúr hrá Minecraft na Marse o polnoci“.
Deťom sa štvrtkový program páčil najviac a postupne sme videli, že sa ich vzťah ku knihám a knižnici začínal meniť k pozitívnemu.
V piatok sa nás v študovni stretlo najviac, keďže pre deti sme mali prichystaný najdôležitejší program celého festivalu - tvorbu vlastnej knihy. Ako hostí sme si pozvali Ateliér Amulet na čele s Pawlou Šoltisovou a jej kolegyňou Líviou Kožuškovou, ktoré deťom priniesli čisté makety kníh. Na pomoc si zavolali aj študentky zo strednej umeleckej školy, ktoré pomáhali deťom rozvíjať ich kreatívne nápady. A tak sa z detí stali plnohodnotní autori. Vznikli knihy o nukleárnej energii, hre Minecraft, o psoch, o architektúre,...
ŽIVOT KNIHY PO VYDANÍ
Deti, oddýchnuté po víkende, prišli opäť v pondelok, aby sme sa mohli presunúť do ďalšej časti festivalu – život knihy po jej vydaní. Hosťami boli kolegyne z autorskej spoločnosti LITA a spolu so sebou priniesli autorku príbehu Drobci Vandu Raýmanovú, ktorá svojím veselým prístupom k deťom a praktickými skúsenosťami s autorskými právami vysvetlila, ako to vo svete umelcov chodí.
Prekvapivá reakcia zo strany detí bola asi tá, keď vyjadrili radosť zo stráveného času v knižnici a chuť učiť sa viac vecí. Pochopili, že knižnica v sebe ukrýva mnoho kníh, že je stále toho veľa, čo sa môžu dozvedieť, ak je to samozrejme predmetom ich záujmu.
V utorok 10. októbra nás čakalo veľké finále, keďže deti si prišli svoje knihy pokrstiť. Prítomná bola aj pani riaditeľka Knižnice Ružinov PhDr. Darina Horáková, ktorá takto spolu s deťmi oslávila ich veľký úspech a pokroky, ktoré sa im podarilo počas festivalu dosiahnuť.
Deti svoje knihy predstavili, pokrstili (netradične pukancami) a zadala sa im indícia - uhádnuť, kto je najdôležitejším človekom v knižnici. Správna odpoveď bola knihovníčka.
Na začiatku prišli deti, ktorým knihy veľmi nevoňali, na konci z nich boli deti, ktoré chceli knihy chodiť čítať do knižnice.
Pripájame reakciu pani učiteľky, ktorá nás príjemne potešila a ukázala, že naša práca mala zmysel.
Hlavným partnerom a projekt RE:kreácia finančne podporil Fond na podporu umenia.